پمپ اسلاری ضد سایش پارسین پمپ به رنگ آبی

پمپ اسلاری چیست و چه کارایی برای صنایع دارد؟

اگر در ذهن شما هم این سوال نقش بسته باشد که اسلاری چیست و پمپ های اسلاری چه ویژگی هایی دارند، این مطلب برای شما می تواند مفید باشد. در این مقاله به معرفی کلی پمپ اسلاری یا همان پمپ انتقال دوغاب و ویژگی های آن می پردازیم. اسلاری نوعی از سیال است که به صورت دوغاب و مخلوطی از مایع به همراه مقداری ذرات جامد تشکیل شده است. این سیال در واقع با اندازه گیری غلظت مواد جامد و ذرات، به درجات مختلف تقسیم می شود. البته تفکیک تخصصی دوغاب کمی پیچیده ­تر می باشد که بر اساس غلظت، اندازه مواد جامد، شکل ذرات و وزن سیال باید تعیین شده و به منظور اندازه گیری شدت سایش و خورندگی سیال به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. همچنین سیال اسلاری یا دوغاب به صورت کلاس یک، دو، سه و غیره طبقه بندی می شود.

به طور کلی اسلاری به دو دسته زیر تفکیک میشوند.

  • اشباع شده
  • اشباع نشده

اسلاری اشباع نشده متشکل از ذرات بسیار نر است و غالبا به صورت یکنواخت در سیال پراکنده اند که این امر سبب افزایش خاصیت ویسکوزیته در سیال می شود. اسلاری اشباع نشده معمولا دارای خواص سایشی کمی بوده و نسبت به نوع اشباع شده خورندگی کمتری دارد. نکته مهم در رابطه با این نوع سیال : اسلاری اشباع نشده رفتاری مشابه سایر سیالات ندارد.

اما اسلاری اشباع شده بر خلاف اشباع نشده دارای  ذرات زبری است که تمایل به ایجاد یک مخلوط غیر یکنواخت دارد. به همین علت هم در اندازه گیری و تعیین جریان سیال و توان، لازم است که مورد توجه قرار گیرند. نکته مهم در رابطه با این سیال : اگر اسلاری شما از نوع اشباع شده است باید بدانید که این ذرات زبر دارای ویژگی سایشی بالایی هستند.

پمپ های اسلاری (Slurry Pumps) در این صنایع مورد استفاده قرار میگیرند که شامل:

کاربرد پمپ اسلاری

قطعات پمپ های ضد سایش اسلاری پارسین پمپ

انتخاب پمپ مناسب برای جابجایی سیال های خورنده یک مساله مهم در معادن و کارخانه های فرآوری می باشد. متریال مناسب برای این پمپ ها که قرار است سیالی با خاصیت خورندگی فیزیکی یا شیمیایی را جابجا کنند، موضوع بسیار حائز اهمیتی است. اما غالبا برای این منظور از یک نوع خاص از پمپ ها استفاده می شود که با نام پمپ اسلاری شناخته می شوند. این مدل پمپ ها با هدف پمپاژ دوغاب حاوی ذرات جامد و مواد سایشی، طراحی و ساخته شده اند. بدیعی است که این پمپ ها با مشخصات متفاوت تولید می شوند تا برای انواع سیال ها بتوان نوع پمپ مناسب خودش را در نظر گرفت.

معمولا هنگام انتخاب پمپ اسلاری یا همان پمپ دوغاب مناسب، نکاتی مانند سایز پروانه، نوع طراحی گذرگاه پروانه برای عبور ذرات جامد، آب بندی محورها و متریال مقاوم توسط کارشناسان مورد توجه و بررسی قرار می گیرد. در اینجا قطعاتی که در تماس مستقیم با سیال هستند مهم تر اند، چراکه می توانند دچار خوردگی شیمیایی یا فیزیکی شوند.

ویژگی های پمپ اسلاری

همچنین پمپ اسلاری نسبت به سایر پمپ ها از لحاظ مقاومت یک سروگردن بالاتر است. طراحان نیز برای افزایش طول عمر پمپ های اسلاری، سعی می کنند تمام قطعاتی که با سیال در ارتباط هستند و در طی کارکرد پمپ تحت فرسایش یا خورندگی قرار میگیرند به صورت قابل تعویض بوده و یدکی آنها را در اختیار مصرف کننده ها قرار دهند. با این کار از هزینه مجدد برای خرید پمپ جدید، تا حد زیادی جلوگیری شده. به تعبیری پمپ اسلاری یک مدل قدرتمند از پمپ های گریز از مرکز می ­باشد که برای شرایط سخت تر قابل استفاده هستند.

البته نا گفته نماند که امروزه پمپ های مختلفی برای پمپاژ اسلاری مورد استفاده مصرف کننده ها قرار می گیرند که عبارت اند از گروه پمپ های جابه جای مثبت، پمپ های اژکتورها و … اما پمپ اسلاری همانطور که از نامش پیداست، می تواند بهترین گزینه برای پمپاژ اسلاری باشد. پمپ های اسلاری از لحاظ جسته نیز با سایر پمپ های سانتریفیوژ متفاوت اند و معمولا بزرگتر می باشند، که این امر سبب می شود سرعت پمپاژ سیال تا حدی کاهش یابد و به واسطه آن مقدار سایش به حداقل برسد.

پمپ اسلاری در صنایع معدنی نقش پررنگی را ایفا می کند. همچنین به منظور دفع بقایای سوخت های فسیلی نیروگاه ها از پمپ های اسلاری استفاده می شود به گونه ای که رد پای پمپ اسلاری در این صنعت نیز به وضوح قابل مشاهده است. همچنین کارخانجات تولید کود، پروژه های احیاء زمین های بایر، لایروبی کردن و انتقال ذغال سنگ و مواد معدنی نیز از وجود این محصول بی نسیب نمانده اند.

برای بهره مندی از مشاوره رایگان انتخاب و خرید پمپ های اسلاری میتوانید شماره تماس خود را در فرم ارتباط با ما برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

مقاله ها

اسلاری چیستپمپ اسلاریپمپ انتقال دوغابپمپ دوغاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *