راهنمای انتخاب و خرید پمپ اسلاری

پمپ های اسلاری

راهنمای انتخاب و خرید پمپ اسلاری به همراه توضیحات فنی

پمپ های مختلفی برای پمپاژ اسلاری مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله جابه جایی مثبت و انواع خاص پمپ هایی مانند اژکتورها؛ اما متداول ترین پمپها، پمپ های سانتریفوژ است. در این مقاله بیشتر به مساله انتخاب پمپ اسلاری و انواع آن میپردازیم.

در پمپ اسلاری سانتریفوژ، مانند پمپ های سانتریفوژ ماری۔ تمیز، از نیروی گریز از مرکز (که توسط پروانه ایجاد می شود) برای ایجاد انرژی حرکت اسلاری استفاده می شود. اما تشابه پمپ اسلاری سانتریفوژ با پمپ های سانتریفوژ مایعات تمیز، در همین جا خاتمه می یابد.

برای انتخاب پمپ های اسلاری سانتریفوژ، ملاحظات مربوط به اندازه و سایز پروانه و نوع طراحی گذرگاه پروانه برای عبور ذرات جامد، آب بندی مناسب محور و انتخاب بهینه متریال برای عمر طولانی، می باید توسط مهندسی که قطعات در تماس با سیال پمپ را انتخاب می کند مورد توجه قرار گیرد. قطعات در تماس با سیال، می توانند در معرض سایش یا خوردگی شیمیایی قرار گیرند.

برای دستیابی به سرعت های پایین کاری، پمپ های اسلاری، سایز بزرگ تری نسبت به پمپ های آب تمیز دارند. این کار، باعث می شود که سرعت سیال در پمپ، کاهش یافته و نرخ سایش، مینیمم گردد. یاتاقان ها و محور نیز در پمپ های اسلاری بسیار قوی تر و صلب تر بوده و معمولا برای کاربردهای کار سنگین طراحی می شوند.

اجزا پمپ اسلاری

پمپ های اسلاری، دارای اجزای اصلی و متعددی به شرح زیر می باشد.

پروانه ها

پروانه، اصلی ترین قطعه دورانی بوده، و به طور معمول، دارای پره هایی است که نیروی گریز از مرکز را به سیال اعمال کرده و سیال را هدایت می نماید. پروانه پمپ های اسلاری، اغلب از نوع ساده (تک خمشه و تخت) و یا فرانسیس (لبه های ورودی تا اندازه ای به سمت چشم پروانه کشیده شده اند) می باشند.

از مزایای پروفیل پره فرانسیس، می توان به راندمان بالا، عملکرد مکشی بهتر و در بعضی از پمپ های اسلاری تا اندازه ای طول عمر سایشی بیشتر اشاره نمود. دلیل طول عمر پره های فرانسیس را، می توان چنین توجیه نمود که زاویه حمله سیال در ورودی، تا اندازه ای بهبود می یابد.

پروانه با پره های ساده، در بسیاری از کاربردهای اسلاری، خصوصیات عمر سایشی بهتری را نشان داده است. همچنین در مواقعی که پروانه های الاستومری مورد نیاز می باشد، این پروانه ها مشخصه های مناسب تری دارند. تعداد پره های پروانه، بسته به اندازه ذرات در اسلاری، اغلب بین ۳ تا ۶ عدد متغیر است.

پروانه پمپ های اسلاری، اغلب از نوع بسته می باشند، زیرا این پروانه ها راندمان بالاتری داشته و در محدوده لاینر جلویی، کمتر دچار سایش خواهند شد.

پروانه های نیمه باز نیز که گاهی اوقات در کاربردهای ویژه مورداستفاده قرار می گیرند، اغلب در پمپ های کوچک به کار می روند. در این پمپها، ممکن است انسداد ذرات جامد، مشکل ساز شود. پروانه باز، می تواند به ایجاد نیروی برشی به پمپاژ کف، کمک کند.

مشخصه دیگر پروانه پمپ های اسلاری، پره های کمکی در پشت و و جلو صفحات پروانه می باشد. این پره ها دارای سه وظیفه کلی هستند: اولا کاهش فشار در محفظه آب بند، ثانیا جلو گیری از بازچرخش سیال به سمت چشم پروانه، ثالثا جلو گیری از ته رسوب ذرات جامد بین فضای پروانه و پوسته. الگوهای جریان و نرخ سایش داخل پمپ، از مهم ترین معیارهای ما پروانه در پمپ های اسلاری است

پروانه های غیر استاندارد (ویژه) ممکن است در کاربردهای زیر مورد استفاده قرارگیرند.

پمپاژ ذغال سنگ خشن و زبر

ذرات بزرگ، ممکن است باعث انسداد یک پروانه بسته ۵ پره شوند؛ بنابراین یک پروانه ویژه با تعداد ۴ پره، می تواند مناسب باشد.

پمپاژ مواد فیبری و الیافی

الیاف بلند، ممکن است باعث انسداد ورودی پروانه های استاندارد شود؛در نتیجه یک پروانه ویژه Chokeless، می تواند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد.

هد ورودی بالا

در مواقعی که هد ورودی الان ، به قدری بالا است که آب بندهای گریز از مرکز قادر به کار نمی باشند ، یک پروانه دیفرانسیلی (شکل ۹۴) ممکن است مناسب باشد.

سایش های بسیار بالا

در بعضی کاربردهای سایشی بسیار بالا مانند خروجی های آسیاب، یک پروانه ویژه با چشم کوچک شده، می تواند عمر سایشی پروانه افزایش دهد.

پوسته

بیشتر پوسته های پمپ های اسلاری «آهسته تر از پمپ های آب می باشند؛ در واقع، کاهش سرعت در پوسته، باعث کاهش نرخ سایش در پوسته می شود. شکل پوسته، اغلب به صورت نیمه حلزونی یا دایره ای با لقی زیاد در نقطه آب شکن می باشد.

راندمان  در این پوسته ها نسبت به پوسته های حلزونی، پایین تر بوده، اما این موضوع، در مقابل افزایش عمر سایشی پوسته قابل پذیرش می باشد.

انتخاب جنس پمپ اسلاری

انتخاب نوع موادی که باید در ساخت پمپ های اسلاری مورد استفاده قرار گیرد فرآیند مشخص و دقیقی ندارد این فرآیند، باید تمام مشخصه های قابل تغییر در اسلاری مورد نظر را در بر گیرد و محدودیت هایی نیز که عواملی مانند نوع پمپ، سرعت چرخش و های موجود در مدل پمپ ایجاد می کند را شامل شود.

اطلاعات اولیه ای که برای انتخاب نوع متریال مورد نیاز است، شامل این موارد می باشد: اندازه ذرات جامد، شکل و سختی ذرات جامد، و خواص خوردگی سیال پمپ شونده که اجزای اسلاری را پمپاژ می کند.

انتخاب متریال برای لاینر پمپ و پروانه، به دو رده کلی زیر تقسیم می شوند:

الاستومرها

برای این منظور، سه نوع الاستومر به طور وسیع مورد استفاده قرار می گیرد، که معیارهای انتخاب آنها، به شرح زیر است:

لاستیکهای طبیعی

 • مقاومت سایشی عالی برای لاینرهای پوسته تا سایز ذرات جامد ۲/۱ اینچ، و لاینرهای پروانه تا سایز ۴/۱ اینچ؛ این لاینر ممکن است برای ذرات جامد خیلی تیز مناسب نباشد.
 • ممکن است توسط ذرات جامد بزرگ تر و یا ناخالصی های دیگر، آسیب ببیند.
 • سرعت محیطی پروانه، باید کمتر از ۵۴۰۰ فوت بر دقیقه باشد. این موضوع، به خاطر اجتناب از خرابی لاینر ناشی از افزایش دما در نزدیکی لبه خارجی پروانه می باشد.
 • نامناسب برای روغن ها، حلال ها و اسیدهای قوی.
 • نامناسب برای دماهای بالای ۱۷۰ درجه فارنهایت یا ۷۷ درجه سانتی گراد

پلی یورتان

 • در مواقعی که سرعت محیطی پروانه بیش از ۵۴۰۰ فوت بر دقیقه باشد، و یا استفاده از پروانه های لاستیکی استاندارد، غیر ممکن است، از این مواد استفاده می شود.
 • در مواقعی که سایش از نوع «بستر لغزنده» است، مقاومت به سایش بالاتری دارند.
 • در مواقعی که ذرات جامد نرم باشند، لبه های تیزی دارند، مقاومت به سایش پایین تری نسبت به. لاستیک های طبیعی خواهند داشت. در حالاتی که ذرات جامد نرم باشند، در بعضی مواقع مقاومت به سایش بالاتری نسبت به لاستیک های طبیعی خواهند داشت.
 • برای دماهای بالای ۱۵۸ درجه فارنهایت (۷۰ درجه سانتی گراد) و نیز برای محلول های اسیدی و آلکالین ها، کتون ها، استرها و نیترو هیدروکربن ها نیز نامناسب می باشند. در صورتی که با تغییر فرمولاسیون، مقاومت دمایی این مواد افزایش یابد، مقاومت به سایش آنها به تناسب کاهش خواهد یافت.

الاستومرهای مصنوعی

الاستومرهای مصنوعی، مانند نئوپرن، بوتیل، هیالون، وایتون نوع A و غیره می باشند. این مواد، در کاربردهای شیمیایی مخصوص در شرایط زیر استفاده می شوند:

 • مقاومت به سایش پایین تری نسبت به لاستیک های طبیعی دارد.
 • مقاومت شیمیایی بالاتری نسبت به لاستیک های طبیعی و پلی یورتان دارند.
 • عموما دماهای کاری مجاز بالاتری نسبت لاستیک های طبیعی و پلی یورتان دارند.

آلیاژهای ریختگی مقاوم در برابر خوردگی و سایش

آلیاژهای ریختگی مقاوم در برابر سایش در پمپ های اسلاری، هنگامی مورد استفاده بود که شرایط برای استفاده از رابرها مناسب نباشد؛ مثل وجود ذرات جامد زبر و یا ذراتی با لبه تیز، و یا حالاتی در آن، سرعت های محیطی پروانه و دماهای کاری، بالا می باشد.

محدوده کاربرد پمپ های اسلاری پارسین پمپ

پمپ های اسلاری، به طور وسیعی در طیف کاربری پمپ های صنایع معدنی قرار میگیرند؛ جایی که کارخانجات از سیستم های جدایش خیس استفاده می کنند. این سیستم ها، معمولا حجم عظیم اسلاری را در فرآیندهای خود جابه جا می کنند. پمپ های اسلاری به طور گسترده ای برای دفع بقایای سوخت های فسیلی نیروگاه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند .

کاربردهای دیگر پمپ های اسلاری، می توان به کارخانجات تولید کود، اصلاح و آبادانی زمین ها و اراضی، لایروبی کردن و انتقال ذغال سنگ و مواد معدنی در فواصل طولانی اشاره کرد. همچنین افزایش توجه عمومی به محیط زیست و مصرف انرژی، کاربرد پمپ های اسلاری را وسیع تر می کند.

شما میتوانید برای خرید پمپ اسلاری پارسین پمپ از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید. در صورت تمایل فرم ارتباط با ما را تکمیل نمایید تا در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

مقاله ها

انتخاب درست پمپانتخاب نوع پمپپمپپمپ اسلاریپمپ سانتریفیوژپمپ های صنعتی

۲ نظرات

  • سلام وقت بخیر در صورت تمایل میتونید شماره تماستون رو از طریق فرم ارتباط با ما ارسال کنید تا در اسرع وقت کارشناس تماس بگیرن باهاتون یا اینکه با شماره ۰۹۹۰۱۲۳۴۲۷۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *