01 RoutingBahnku

پمپ های گریز از مرکز به استثنای پمپ های یکسره که شافت دستگاه وموتور در آن ها یکسان است به الکترو موتور متحرک خود به وسیله ی کوپلینگ متصل می شوند کوپلینگ ها در حقیقت حرکت دورانی الکتروموتور را به شافت پمپ منتقل کرده و باعث چرخش شفت و پروانه می شوند قبل از اتصال کوپلینگ دستگاه و الکتروموتور باید از هم محوری شفت و الکتروموتور اطمینان حاصل کرد.

کوپلینگ پمپ چیست؟

دلایل هم راستا نبودن محور پمپ ها عبارت است از

  • عدم هم راستایی به صورت جابه جایی محوری. اگر صفحات کوپلینگ دستگاه و الکتروموتور موازی هم باشد ولی محور شافت ها در یک ارتفاع نباشد این اتفاق خواهد افتاد.
  • عدم هم راستایی زاویه ای این حالت موقعی به وقوع می پیوندد که محور هر دو شفت در یک ارتفاع و پوزیشن باشد اما فاصله بین صفحات کوپلینگ از بالا به پایین متفاوت.

در این مطلب با مفهوم کوپلینگ و البته انواع کوپلینگ پمپ ها آشنا خواهیم شد. در ادامه برای کسب اطلاعات مفید و فنی در این زمینه با ما همراه باشید.

کوپلینگ پمپ پارسین پمپ

انواع کوپلینگ

۱ – کوپلینگ های  سول یا ریجیک کوپلینگ

۲ – کوپلینگ های انعطاف پذیر یا فلکسبیل کوپلینگ

دو نوع کوپلینگ سول  وجود دارد : یک نوع از آن از دو فلنچ سخت تشکیل شده که اولی روی شفت محرک و دیگری روی شفت پمپ نصب میشود و به وسیله پیچ و مهره به هم بسته می شوند نوع دیگر از دو نیم استوانه تشکیل شده که روی هم قرار گرفته و به وسیله پیچ و مهره به هم اتصال می شوند انتقال گشتاور از شفت موتور به شفت پمپ با استفاده از خارهای معمولی انجام می شود.

ggکوپلینگ انعطاف پذیر یا فلکسبیل کوپلینگ

علاوه بر انتقال گشتاور وظیفه ی سازگار کردن نا هم راستایی محورها را به عهده دارند نا هم راستایی شفت ها به علت تغییر بار، تغییر دما ، استارت ناگهانی ، یا توقف سریع به وجود می آیند کوپلینگ های انعطاف پذیر خود به دو دسته تقسیم می شوند.

کوپلینگ های انعطاف پذیر مکانیکی

به کوپلینگ هایی گفته می شود که انعطاف پذیری آن ها به خاطر ساختمان مکانیکی می باشد. این نوع کوپلینگ بر روی شفت پمپ و موتور دو توپی نصب شده است که لبه های آن دندانه دار است این دندانه ها به وسیله یک بوش که می تواند یک تکه یا دو تکه باشد و دارای دندانه های داخلی است پوشانده می شود دندانه های چرخ دنده ها با دنده های داخلی بوش درگیر شده و انتقال گشتاور انجام میشود.

اتصال این دو بوش به واسطه اسپیسر صورت گرفته و برای پمپ های متوسط یا بزرگ با توجه به نوع  استفاده و کیفیت روانکاری بعد از یک تا دوسال نیاز به روغن کاری دارد از این نوع کوپلینگ ها بین ۳ الی ۵ سال و برخی اوقات بین ۵ تا ۱۰ سال بدون احتیاج به تعمیرات می شود بدون نگرانی مورد استفاده قرار داد. در صورتی که بوش پلاستیکی باشد هم احتیاج به روغن کاری نیست.

کوپلینگ انعطاف پذیر فنری

از دو توپی تشکیل شده که روی آن شیار ها افقی وجود دارد. یکی از آنها روی شافت پمپ و دیگری نیز بر روی شافت الکتروموتور قرار دارد. این دو توپ با فنر به یکدیگر وصل می شوند فنر روی شیار ها قرار گرفته و کوپلدر واقع به وسیله ی همین فنر از شافت موتور به شافت پمپ منتقل می شود.

گریت کوپلینگ

این مدل برای پمپ های متوسط و کوچک استفاده میشود علی رقم ارزانی  این محصول، محبوبیت کمی دارد که دلیل آن را می توان خرابی زودرس در صورت نبود روغن کاری ذکر کرد.

کوپلینگ زنجیری یا چین کوپلینگ

این نوع کوپلینگ از دو بخش با لبه های دندانه دار که محل قرار گرفتن زنجیر ها می باشد تشکیل شده است که این دو قسمت بر روی شافت پمپ و الکتروموتور نصب می شوند و البته اتصال به وسیله ی زنجیری که روی دندانه ها می افتد ایجاد می شود و کوپل به وسیله میله ها و مهره های زنجیر منتقل می شود.

جاف کوپلینگ

از دو قسمت تشکیل شده که برروی آن ها زایده هایی وجود دارد این زایده ها توسط یک ماده انعطاف پذیر پر می شود قسمت انعطاف پذیر می تواند یک پارچه باشد یا از دو تکه تشکیل شده باشد جنس این ماده انعطاف پذیر می تواند از مواد مختلفی از قبیل لاستیک و پلی اورتان باشد جاف کوپلینگ برای پمپ های کوچک و متوسط بسته می شود.

atNsVn kVCJYFsrVرابر کوپلینگ

قسمت انعطاف پذیر استفاده شده در این مدل، رابر است که بر روی هوب سمت پمپ یا موتور حفره هایی قرار دارد که رابر درون آن جای می گیرد با بستن پیچ های متصل به رابر ، رابر انبساط حجمی پیدا می کند و تماما حفره را پر می کند چنانچه ماده انعطاف پذیر خراب شود کوپلینگ روی تیغه های فلزی کار می کند معمولا در پمپ های بزرگ از این نوع کوپلینگ استفاده می شود گاهی اوقات از این مدل در پمپ های کوچک و متوسط هم استفاده می شود.

pinbush couplingمتالیک دیس کوپلینگ

متالیک دیس نیز گشتاور را به وسیله نیروی کششی ایجاد شده بین پیچ های کوپلینگ پمپ و الکتروموتور منتقل می کنند با استفاده از خاصیت انعطاف پذیری که از تغییر طول موادی بین پیچ هاست بدست می آید هم محوری صورت می گیرد این کوپلینگ ها میتوانند کاملا از فلز باشند و معمولا هم نیازی به روغن کاری نخواهند داشت دیسک ها معمولا یکپارچه و پوسته باشند اما میتوانند چند تکه هم باشند، در اکثر موارد به جای استفاده از یک دیسک ضخیم از چند دیسک استفاده می شود.

مقاله ها

انواع کوپلینگکوپلینگکوپلینگ پمپکوپلینگ پمپ و موتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *