آب شور

این مطلب در ارتباط با پمپ آب شور ، نحوه انتخاب و البته کارایی آن است. حدودا هفتاد درصد کره زمین متشکل از آب دریاها و اقیانوس ها می باشد، ماده ای که برای ادامه حیات بشریت بسیار ضروری است. انسان آب اقیانوس و دریا ها را به علت دارا بودن کلراید، نمک و TDS نمی تواند به صورت مستقیم مورد استفاده قرار دهد و ناگزیر به تصفیه آن می باشد.

seawater 4

در کشور ما به ویژه در نواحی جنوب کشور مشکل کم آبی بیشتر است و حتی در برخی مناطق ساکنین از نظر کمبود آب متاسفانه در مضیقه هستنند. و نیاز به عمل تصفیه آب در شهرهای نزدیک به خلیج فارس، بیشتر حس می شود.

download

پمپ آب شور و کاربرد ویژه آن

این پروسه تمیز کردن آب نیاز به تجهیزات مخصوصی دارد، یکی از آن وسایل “پمپ” است که وظیفه جابجایی آب را به عهده دارد. پمپ ها انواع مختلفی دارند و لازم است برای هر عمل، یک پمپ مناسب مورد استفاده قرار گیرد، تا کار به نحو احسن انجام شده و البته مشکلات از قبیل خرابی پمپ، خورندگی و ناکارآمدی یا … نیز به وجود نیاید. ما در این مطلب سعی می کنیم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم که مربوط به پمپ آب شور است و کمک می کند با در نظر گرفتن تمام جوانب و موارد مربوط به پمپ، یک انتخاب حرفه ای داشته باشید.

از مواردی که در انتخاب پمپ سانتریفیوژ اهمیت شایانی دارد، متریال آن است. برای یافتن اینکه چه متریالی باید انتخاب کنید، توجه به نوع سیال مهم است. به طور مثال همانطور که می دانید دریا دارای شرایط خاصی است و وجود رطوبت بالا، درجه حرارت متغیر، یون های خورنده و سرعت تلاطم آب دریا، باعث افزایش شدت حملات خورندگی بر روی پمپ و اجزا آن می شود  آب دریای خلیج فارس به صورت تقریبی دارای ۱۸ تا ۲۰ درصد کلر و TDS 35/000 یعنی ۳۵ گرم ذرات جامد در هزار گرم آب دریا می باشد. در حال حاضر سالهاست که از فولاد و بعضی دیگر از آلیاژهای فلزی مانند آلیاژهای آلومینیوم و مس و نیکل در ساخت پمپ آب شور استفاده می شود.

انواع خورندگی های پمپ آب شور

خسارات ناشی از خوردگی پمپ آب شور، بخش عمده ای از خسارات اقتصادی را شامل میشود. مخارج تعویض قطعات پمپ، هزینه های اعمال روش های حفاظت نظیر پوشش دهی و رنگ آمیزی، تعمیرات و نگهداری پمپ، از جمله خسارات مالی مستقیم هستنند. همچنین خسارات غیر مستقیم نیز عبارت اند از: کاهش راندمان کاری پمپ ها، از دست رفتن شکل ظاهری قطعات پمپ، از کار افتادن خط و …

پمپ آب شور

به طور کلی از عوامل موثر در میزان خوردگی پمپ آب شور می توان به چند مورد مهم اشاره کرد. که با رعایت آنها می شود میزان خورندگی پمپ های آب شور را تا حد قابل توجه ای کاهش داد.

  • کنترل و تاثیر شرایط محیطی
  • نوع پوشش
  • نوع آلیاژ
  • طراحی پمپ
  • تاثیر زمان

نوع خورندگی هایی که در پمپ آب شور یا به طور کلی سایر پمپ های سانتریفیوژ مشاهده می شود، متفاوت است. به طور مثال خورندگی گالوانیک، این نوع خوردگی زمانی رخ می دهد که از دو فاز متفاوت در طراحی و تولید پمپ ها استفاده شود، در این حالت فلز فعالتر یا همان “آند” با میزان و سرعت بیشتری خورده خواهد شد.

نوع دیگر خورندگی، بر اثر جریال آب اتفاق می افتد که به آن اصطلاحا خوردگی ناشی از جریان سیال می گویند. یک تفاوت بسیار روشن میان خوردگی ناشی از جریان و سایش مکانیکی وجود دارد: خوردگی ناشی از جریان در نتیجه شدت آشفتگی سیال و انتقال جرم ناشی از جریان سیال روی یک سطح به وجود آمده و تشدید می شود، در حالیکه سایش مکانیکی بوسیله برخورد فیزیکی سیال به عنوان فاز دوم با سطوح به وجود می آید.

خوردگی ناشی از عوامل مکانیکی که شامل فرسایش، خوردگی مالشی یا اصطحکاکی، خوردگی حبابی و برخورد قطرات آب، خورندگی خستگی، خوردگی همراه با تنش، خسارات هیدروژنی و تردی ناشی از تماس با سطح فلز مذاب است.

خوردگی بین دانه ای نیز نوع دیگر خورندگی پمپ آب شور است که بیشتر در مرز دانه فلزات ایجاد می شود. همچنین در نتیجه این نوع خوردگی ساختارمختل و ضعیف می شود، این نوع خوردگی بیشتر در پروانه و بوش محافظ و شافت پمپ ها رخ می دهد که این پدیده با کاویتاسیون به شدت تشدید می شود.

مقاله ها

پمپ آب شورپمپ آب شور چیستپمپ سانتریفیوژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *