تعمیر پمپ سانتریفیوژ

راهکارهای افزایش طول عمر پمپ های گریز از مرکز و تعمیرات پمپ سانتریفیوژ

تعمیر پمپ سانتریفیوژ زمانی به یک نیاز تبدیل می شود که ما به امور نگهداری پمپ و توجه به شرایط مناسب نصب و محل قرار گیری پمپ ها، بی توجه بوده و این اصول را رعایت نکرده ایم. در این مطلب به جالبی در زمینه افزایش طول عمر پمپ های سانتریفیوژ اشاره میکنیم که شاید تا به امروز نسب به آنها بی توجه ای کرده باشید.

تعمیر و نگهداری پمپ سانتریفیوژ

یکی از عوامل مهم که بر عملکرد و طول عمر پمپ های سانتریفیوژ تاثیر مستقیم دارد، شرایط محیطی است که پمپ در آنجا نصب شده و کار می کند. وجود رطوبت در محیط قرار گیری پمپ است. از جمله تاثیرات رطوبت در محیط، بر تاسیسات و پمپ ها موارد زیر را می توان عنوان کرد.

به طور معمول در برخی از موتورخانه ها و کارخانه جات که از پمپ استفاده می کنند، وجود رطوبت می تواند در دراز مدت به سیستم لوله کشی و شاسی کاری و بدنه پمپ آسیب بزند. نصب هواکش های قوی و مناسب، می تواند برای رفع این مشکل کمک شایانی کند.

وجود آب های جاری در کف موتورخانه می تواند به راحتی باعث زنگ زدگی و در نهایت پوسیدگی قطعات فلزی دستگاه، به ویژه شاسی ها شود. اگر بخواهید مانع از امر پوسیدگی شوید، باید از روش لوله کشی در زیر پمپ ها و انتقال آب های ریزشی به کانال های دفع آب، استفاده کنید.

بعضی از اتصالات با گذشت زمان و در اثر ارتعاشات موجود و همینطور از دست رفتن خاصیت ارتجاعی واشرهای لاستیکی ممکن است از حالت آبندی خارج شده و شروع به ریزش آب کنند. برای جلوگیری از این موضوع، سرکشی های دوره ای و آچارکشی به موقع موثر است.

نکته

آب ‌بندی مکانیکال سیل یکی از بهترین و ایمن ‌ترین انواع آب بندی است که برای جلوگیری از نشت سیال معمولا از این روش استفاده می ‌شود. مکانیکال سیل ها به خودی خود دارای انواع مختلفی نیز هستند که با توجه به نیاز و شرایط کار، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نظارت و سرکشی بر عملکرد پمپ

به طور معمول باید بین سه تا ده ماه، یک کارشناس بر عملکرد پمپ ها نظارت کرده و سلامت دستگاه ها را به طور کلی چک کند؛ اما در برخی شرایط کاری لازم است این کنترل ها فواصل زمانی کوتاه تری داشته باشند. به طور مثال در صورتی که سیال شما دارای ذرات خورنده یا ساینده باشد.

توجه داشته باشید که عمل بازدید از دستگاه ها و تجهیزات، یک کار ضروری و در اکثر مواقع بصرفه است. چراکه گاهاً با تشخیص موردی کوچک و صرف هزینه ای اندک، می توان از مشکلات بزرگتر و هزینه های بیشتری که عدم شناسایی آن مشکل به وجود می آورد؛ دوری کرد. طی این بازرسی ها شرایط روانکارها و یاتاقان ها چک می شود، نویزها و ارتعاشات مشکوک مورد بررسی قرار می گیرد، فشار خروجی پمپ های سانتریفیوژ اندازه گرفته می شود، نشتی های موجود در خط ( پمپ ها و لوله کشی ها ) شناسایی می شود و البته میزان گاز های آتش زا و انفجاری موجود در محیط ( در صورت وجود)  نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

تعمیر پمپ صنعتی با نگاه دقیق تر به عملکرد پمپ و بررسی های دوره ای، آسان تر و کم هزینه تر خواهد شد.

وجود گاز های آتش زا در محیط

با اینکه تشخیص میزان خطر انفجار در محیط، یک عمل پیچیده و دشوار است، کارشناسان برای ایجاد امنیت بیشتر و کاهش سطح ریسک انفجاز، با استانداردهای دقیق تر و سختگیرانه تری وارد عمل می شوند. به طور مثال داشتن تائیدیه ضد انفجار برای تمام دستگاه ها و تجهیزات، یک امر ضروری است.

در واقع با وجود این تائیدیه خاطر نشان می شویم که دمای سطح خارج این دستگاه ها از حد مجاز فراتر نخواهد رفت و امنیت کافی را دارد.

اگر با انواع پمپ های سانتریفیوژ (گریز از مرکز) آشنایی ندارید میتوانید در این مقاله اطلاعات خود را ارتقا دهید.

مقاله ها

تعمیر پمپ سانتریفیوژتعمیرات پمپتعمیرات پمپ سانتریفیوژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *