انواع پمپ سانتریفیوژ

پمپ سانتریفیوژ پارسین پمپ

پمپ سانتریفیوژ یا پمپ گریز از مرکز (Centrifugal Pump)

امروزه در صنعت کشور خانواده پمپ های سانتریفیوژ نقش پر رنگی را ایفا می کنند و در میان سایر پمپ ها، این دسته از پر مصرف ‌ترین پمپها می‌ باشند. نکته مثبتی که در مورد پمپ های سانتریفیوژ برجسته بوده و آنها را به نحوی از سایرین متمایز کرده است نوع گذر حجمی سیال می باشد که به صورت یکنواخت است. این ویژگی باعث می شود هنگامی که مجرای تخلیه سیال مسدود یا دچار گرفتگی شود، فشار زیادی به پمپ وارد نشده و موتور پمپ را از کار نندازد.

معمولاٌ افت فشار به دو دلیل اتفاق می افتد، یکی اصطکاک سیال و دیگری مشکل اتصالات است که باعث افت فشار خواهد شد. برای جلوگیری از مشکلات این چنینی، باید تمام نکات مهم را هنگام انتخاب پمپ در نظر بگیریم و بهترین انتخاب متناسب با شرایط و نیاز کاری، انجام دهیم. در حقیقت طول عمر و کارایی پمپ های سانتریفیوژ تا حد قابل توجه ای، به دقت و مهندسی حساب شده آن، هنگام خرید پمپ بستگی دارد.

در این مقاله قصد داریم انواع پمپ سانتریفیوژ را مورد بررسی قرار داده و برخی مفاهیم مربوط به این نوع پمپ ها را توضیح دهیم.

پمپ سانتریفیوژ پارسین پمپ

انواع پمپ های گریز از مرکز

پمپ سانتریفیوژ طبق طراحی پروانه و تعداد پره طبقه بندی می شوند. به طور مثال، پمپ چند مرحله ای بیشتر از یک عدد پروانه دارد یا پمپ دو مرحله ای دارای ۲ عدد پروانه می باشد.

عملکرد این پمپ ها به گونه ای است که سیال از خروجی پمپ اول خارج و وارد پمپ دوم می شود. و پروانه دوم میزان دبی را بالاتر می برد. اتفاقی که در یک پمپ گریز از مرکز تک مکشی می افتد این است که سیال از یک طرف پروانه وارد می شود اما در پمپ هاس سانتریفیوژ دو مکشی، سیال از دو طرف پره ها وارد می شود. همین امر است که پمپ دو مکشی را برای ظرفیت های بالا، تبدیل به یک گزینه کاربردی تر می کند.
اساس کار پمپ سانتریفیوژ نیروی گریز از مرکز است، در واقع قسمت متحرک پمپ تحت حرکت دورانی، سیال را از مرکز به خارج می راند و چون قطرات در این حالت دارای شتاب و سرعت بالایی هستند، در برخورد با جداره داخلی، سرعت آنها به فشار تبدیل شده و طی این فرایند سیال ما پمپاژ می شود.

زمینه کاربرد پمپ های سانتریفیوژ بسیار گسترده است و نمیتوان به طور اختصاصی گفت که این نوع پمپ های صنعتی برای چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرند، چرا که این محصولات در صنایع زیادی به کار میروند که به شرح زیر است.

  • صنایع شیمیایی
  • کاغذسازی
  • صنایع غذایی و لبنیات
  • فلزات مذاب
  • آب و فاضلاب
  • دفع موادزائد
  • نفت و پتروشیمی

خرید پمپ سانتریفیوژ

برای خرید پمپ گریز از مرکز ابتدا لازم است ارتفاع (هد) و حجم پمپاژ(دبی) مورد نیاز سیال پمپ مورد نظر خود را مشخص کنید، که این امر باید مهندسی شده و با تخصص انجام شود. به طور مثال ظرفیت یک پمپ سانتریفوژ بستگی عواملی همچون طرح و مدل پمپ، سرعت گردش پروانه پمپ، میزان فشار مطلق در قسمت مکش، فشار بخش تخلیه و ویژگی های سیالی که می خواهید جابجا کند، بستگی دارد. بنابر این باید شخصی که پمپ را انتخاب می کند، تمام این نکات و سایر موارد مهم را به صورت همزمان مورد بررسی قرار دهد.

پمپ های سانتریفیوژ را می توان بر اساس نوع کارایی نیز دسته بندی و تفکیک نمود، به طور مثال برخی از پمپ ها به علت نوع پروانه ای که دارند، تنها برای جابجایی سیال های تمیز مانند آب، مورد استفاده قرار میگیرند. بعضی از پمپ های سانتریفیوژ که با نام پمپ پره باز یا پمپ فاضلابی هم شناخته شده اند، بیشتر برای جابجایی سیال های دارای ذرات و ناخالصی کاربرد دارند. در حقیقت موارد زیادی هستند که می شود بر اساس آنها، پمپ های گریز از مرکز را دسته بندی کرد. مثلاٌ نوع آلیاژی که در ساخت قطعات پمپ به کار رفته است، می تواند کارایی آن پمپ را تغییر دهد. آلیاژهایی مانند استیل، چدن، لاستیکی، برنز و… هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستند و در صنایع مختلف مصرف می شوند.

در مقاله تعمیر پمپ های سانتریفیوژ (گریز از مرکز) اطلاعاتی همچون راهکارهای افزایش بهره وری و طول عمر دستگاه بررسی شده است که میتوانید در اینجا به این مقاله دسترسی داشته باشید.

مقاله ها

انواع پمپانواع پمپ سانتریفیوژپمپ گریز از مرکزخرید پمپ سانتریفیوژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *